IGOR Gorgonzola Novara - Gorgonzola dolce
IGOR Gorgonzola Novara - Gorgonzola dolce

Historia Gorgonzoli IGOR

Gorgonzola IGOR wywodzi się z wielowiekowej tradycji produkcji sera.

Gorgonzola jest serem uwielbanym i obecnym na całym świecie, jako wyraz doskonałości “Made in Italy”: jej charaktarystyczne niebiesko-zielone żyły przywołują natychmiast wizje równin i pastwisk z rejonu Piemontu i Lombardii.

Produkcja rozpoczyna się pod koniec XIX wieku na obrzeżach Mediolanu, w miejscowości z której bierze swoją nazwę. Początkowa nazywa to zielony Stracchino produkowany z mleka od krów zmęczonych czyli tych, które schodziły z podnóża Alp na równiny aby odpocząć, dając mleko szczególnie nadajace się do produkcji serów miękkich. Przez wieki, produkcja Gorgonzoli rozszerzała się geograficznie obejmując szeroki i jednorodny obszar jednocześnie sprawiając, że Novara bogata w wody, pastwiska i hodowle, stała się nową stolicą gorgonzoli.

Obszar Novary, dzięki swojej szczególnej pozycji geograficznej pomiędzy Monte Rosa oraz rzeką Ticino, prezentuje idealne warunki klimatyczne dla uprawy winogron oraz produkcji wysokiej jakości żywności: tradycja ta wywodzi sie z czasów rzymskich, od historyka Tacyta.

W ostatnich czasach, Gorgonzola przedostała się poza granice ojczyzny aby rozsławic się na całym świecie, dzięki dziełom znanych autorów, takich jak Alessandro Manzoni (cytowana w rozdziale 16 dzieła "Narzeczeni", kiedy to Renzo kosztuje "Stracchino"), Hermann Hesse, Carducci, James Joyce oraz wielu innych.

Gorgonzola DOP
Gorgonzola DOP

Identyfikowalność łańcucha produkcyjnego

IGOR przestrzega surowych wewnętrznych procedur produkcji gorgonzoli, które mają na celu zidentyfikowanie dostawców, na różnych etapach łańcucha produkcyjnego, zgodnie z kryterium “one step backward and one step forward”(jeden krok w tył i krok naprzód) która pozwala na większą kontrolę całej produkcji.

Zwiększony zakres informacji dostępnych dla IGORa pozwala odtworzyć drogę, jaką pokonały dostarczane produkty, poprzez kontrolowanie przepływu surowców i produktów gwarantując bezpieczeństwo żywności swoich wyrobów.

Oprócz operacji i procedur przyjętych wraz z wdrożeniem systemu identyfikowalności w łańcuchu dostaw zostały wprowadzone surowe przepisy produkcyjne, w celu osiągnięcia i utrzymania wysokiego poziomu jakości Gorgonzoli poddając ją ścislej okresowej kontroli.

Procedury dyscyplinarne Gorgonzoli DOPIGOR Gorgonzola DOP

Ser Gorgonzola został uznany przez Wspólnotę Europejską i zarejestrowany na liście produktów DOP 12 czerwca 1996 roku zgodnie z reg. CEE nr 1107/96. Jasne przepisy określają normy produkcyjne oraz obszar DOP odbioru mleka, produkcji i dojrzewania, gwarantując jego jakość i autentyczność.

Istnieją dwa rodzaje Gorgonzoli - dolce i piccante - z dokładnymi wytycznymi dla produkcji skrupulatnie kontrolowanymi przez Regulamin Produkcji, wyemitowany przez Konsorcjum Ochrony Sera Gorgonzola, realizowany przez MIPAAF (Miniserstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej) oraz zatwierdzony przez Wspólnotę Europejską.

Każda forma posiada oznakowanie zawierające informację od producenta; także Gorgonzola, przeznaczona do sprzedaży powinna być opakowana w folię aluminiową z widocznymi małymi g - marchio di qualità Consorzio per la tutela del Gorgonzola nadrukami: bez oznakowania Konsorcjum nie jest to Gorgonzola.

Wyznaczona instytucja została upoważniona przez Ministerstwo Żywności i Rolnictwa do kontroli wymogów nałożonych na producentów. Tylko sery spełniajace określone warunki otrzymują świadectwo zgodności pozwalające na wprowadzenie produktów do obrotu pod chronioną nazwą pochodzenia Gorgonzola. Przygotowane formy muszą mieć symbol Konsorcjum z numerem zezwolenia wydanego producentowi oraz firmie pakującej w celu zapewnienia jakości.
Le zone di orgine del Gorgonzola dolce e del Gorgonzola Piccante DOP
PRIVACY POLICY | COOKIE POLICY | Whistleblowing

Intermedia Agenzia di Comunicazione