STIRI
slideshow news igor
14/10/2014

Igor în fruntea lumei întregi: prin meritul schiaciaciatricei americană Kimberly Hill

Echipa de volei Igor este in fruntea lumi intregi: schiaciatricea americană Kimberly Hill a dus Naționala sa la învincerea campionatului Mondial (3-1 cu China în finală la Milano) și a fost premiată cu merit, MVP (cea mai bună jucătoare în absolut ) și cea mai bună schiacciatrice din întregul eveniment. Pe altă parte spikerul din Portland care în vară a încheiat un contract de doi ani cu Igor Volley a fost decisivă pentru cucerirea titlului cu o monstruasă performanță în finală: 20 de puncte marcate cu un procent de 61% în atac. Punctele care au permis reprinderea echipei SUA, decisive, în al patrulea set cînd Hill a marcat prima de la pauză care au permis americanelor să se apropie de chinese și apoi cu un atac puternic și precis a pus mingea la pămînt consentind echipei di Karch Kiraly prima sa victorie mondială din istorie. Un final diferit pentru echipa națională italiană di Noemi Signorile și Cristina Chirichella, învinsă în final pentru bronz de Brazil: cele două albastre obțin însă un aprețat succes personal, fiind la un pas de a fi pe podium. Igor Novara așteaptă cu nerăbdare întoarcerea celor trei albastre partecipante la Mondial: multe alte provocări așteaptă jucătoarele împreună cu Kimberly Hill după învincerea titlului mondial și a celor două premi.